سپتامبر 18, 2019 در کاربرد آلومینیوم, مطالب آموزشی و اخبار
بررسی شکستن قالب اکستروژن آلومینیوم

پروفیل آلومینیوم : بررسی شکستن قالب در فرایند اکستروژن

همانطور که میدانید پروفیل آلومینیوم به وسیله قالب اکستروژن آلومینیوم در فرایند اکستروژن تولید می شود . پروفیل اکستروژن آلومینیوم محصولی بسیار پر کاربرد است. ایراداتی ممکن است در تولید این محصول اکستروژن آلومینیوم وارد شود.

فاکتور بسیار مهم در کارایی و کیفیت پروفیل آلومینیوم ، طول عمر سرویس ابزارآلات اکستروژن است.

عوامل ایراداتی که ممکن است در طول فرایند اکستروژن آلومینیوم به وجود آید به صورت زیر است :

  • طراحی قالب
  • ساخت قالب
  • عملیات حرارتی
  • سرویس کردن قالب ها

 شروع و انتشار آسیب های وارده به پروفیل آلومینیوم می تواند توسط تعدادی از مکانیسم ها و فرایند های تولید و ماشین کاری ایجاد شود.

تجزیه و تحلیل شکسته شدن قالب ها و ابزار آلات اکستروژن آلومینیوم  نقش مهمی در پیش بینی و پیشگیری از نارسایی قالب ها دارد و متعاقباً موجب کاهش صدمات وارده می شود و سرانجام اقتصادی تری دارد.

بهبود فرآیند و کاهش آسیب ها تا حد زیادی به دانش کافی از تولید و فرایند اکستروژن و ارتباط آن با شکستن قالب و ابزار ها دارد.

چنین اطلاعاتی به طور کلی به راحتی در دسترس نیست ، به ویژه با وجود تعداد زیادی از شکست قالب ها و طیف بزرگی از قالب ها ی پروفیل آلومینیوم اطلاعات جامعی وجود ندارد.

مقالات بسیار کمی موجود است که تجزیه و تحلیل نارسایی قالب ها را بر اساس اندازه قابل توجهی از نمونه شکستگی ها ی قالب ارائه دهند.

سه حالت متداول گزارش شده از شکستگی قالب ها عبارتند از:

شکستگی ، سایش و  تغییر شکل قالب پروفیل .


خطا در تولید قالب اکستروژن

میدانیم که کیفیت پروفیل الومینیوم اکسترود شده بسیار مهم است. در کنار کیفیت ، قیمت و کاربرد پروفیل های آلومینیوم بسیار حائز اهمیت می باشد. چیزی که تاثیر مستقیم در تمام سه مورد بالا دارد کیفیت قالب اکستروژن میباشد.

قالب اکستروژن و ماشین کاری در تولید پروفیل آلومینیوم

قالب های اکستروژن برای بیلت های آلومینیوم نرم و متوسط صاف هستند.

این بیلت ها شامل آلیاژ های سری 1100 3000 و 6000 میشود . از آن جا که آلومینیوم با آلیاژ 6063 یکی از پرکاربرد ترین ها است شامل این دسته از آلیاژ ها میشود.

بیرینگ نقش زیادی در فرایند اکستروژن دارند. آن ها در کنترل اندازه ها ی پروفیل آلومینیوم و فینیشینگ پروفیل ها نقش دارند و همچینین موجب سرعت فرایند اکستروژن میشوند.

میتوان گفت بیرینگ ها نقش بسیار زیادی در طول عمر قالب های اکستروژن خواهند داشت.


Tags:

گذاشتن نظر

آدرس ایمیل شما نزد ما محفوظ است. فیلد های اجباری مشخص شده. *