تلورانس اکستروژن

تلرانس اکستروژن

تلرانس استاندارد صنعتی توسط کمیته فنی انجمن آلومینیوم و موسسه استاندارد ملی آمریکا برای قابلیت های تولید اکسترودر و اکستروژن و نیازهای طراحان توسعه پیدا کرد .
این استاندارد ها از ویژگی های خاص و تحمل ابعاد و همچنین فرمول در قالب جدول های قابل استفاده منتشر شده است. در ذیل به نقد و بررسی طراحی برای ملاحظات اکستروژن و تلرانس آن میپردازیم. اکستروژن آلومینیوم فرایند است که تحت نیروی فشاری آلومینیوم را فرم میدهد. این فلز در حالت پلاستیسیته تحت فشار در حفره های قالب تغییر شکل می دهد و شکل مقطع را میگیرد. عوامل موثر بر تلرانس مقاطع آلومینیومی شامل ضخامت دیواره، اندازه ، ابعاد و مشخصات مقطع، نوع مقطع ( بسته یا باز ) ، آلیاژ مورد استفاده و سطح مقطع می باشد.

تلرانس زاویه ای اکستروژن

تلرانس زاویه ای وابسته به موقعیت ، بین 1-/+ تا 2 -/+ درجه محاسبه میگردد.

تلرانس صافی (کاس بودن) سطح اکستروژن

تلرانس صافی در میان پروفیل 0.004-/+ بر هر اینچ بر عرض پروفیل آلومینیوم می باشد.

تلرانس پیچیدگی

0.5 درجه بر هر فوت محدودیت های اندازه و ساخت: ضخامت دیواره ها در مقاطع مختلف شامل تلرانس 10%-/+ می شود.

ملاحظات طراحی در طراحی پروفیل های آلومینیومی ( DESIGN CONSIDERATIONS )

دستورالعمل برای انتخاب آلیاژ مناسب پروفیل آلومینیوم با سختی بالا آلیاژ 6061 یا 6005A و برای پروفیل های صنعتی آلیاژ 6063 یا 6060 میباشد. جهت اکسترود پروفیل آلومینیوم هیت سینک آلیاژ 6063 پیشنهاد میشود.
آلیاژ 6063 آلومینیومی محبوب ترین بین همه آلیاژ ها جهت اکستروژن آلومینیوم می باشد و برای مقاطع خام یا با سطح آنودایزینگ و اشکال پیچیده توصیه می شود. از مزایای آلیاژ 6061 آلومینیوم سختی بیشتر و ماشین کاری بهتر و امکان فرم دهی کمتر در زمان پروسه اکستروژن است.

5/5 - (1 امتیاز)
پیمایش به بالا