کنترل کیفیت

آلوم طرح

■ واحد کنترل کیفیت اکستروژن:

در کارگاه اکستروژن مقاطع الومینیومی می بایست به طور دقیق و به اندازه لازم تولید شوند و به همین جهت، یکی از کارهای اساسی در تولید مقاطع، ‌اندازه گیری می باشد. دقت در اندازه گیری مقاطع بسیار مهم و لازم است. زیرا که باید مطمئن شویم مقاطع بعد از عملیات اکسترود به طور مناسب با یک دیکر مونتاژ (یا بر هم سوار یا منطبق) خواهند شد. در صورتیکه هنگام اندازه گیری بی احتیاطی شود و به طور صحیح عملیات اندازه گیری صورت نگیرد، ‌وقت و مواد مصرف شده، هدر رفته و کار انجام شده بی ارزش تلقی می گردد.

از خواص مهم مکانیکی فلزات سختی آنها است که این مشخصه در فلزات معرف و فاکتوری است متناسب با سایر خصوصیات مکانیکی آن ها، سختی مجموعه‌ای از خواص و مشخصاتی است که یک فلز با یک جسم ممکن است دارا باشد، اهم این خواص عبارتند از: مقاومت در مقابل سائیدگی، مقاومت در مقابل بریدن، خراش برداشتن، قدرت بریدن مواد دیگر، مقاومت در مقابل تغییر شکل گرفتن پلاستیکی، دارا بودن مدول الاستیسیته زیاد، تنش تسلیم و مقاومت کششی بالا داشتن، دارای شکنندگی زیاد بودن و کم بودن قابلیت انعطاف و خاصیت چکش‌خواری. به طوری که ملاحظه می‌شود اغلب این خواص با یکدیگر مربوط هستند.

واحد کنترل کیفیت اکستروژن با اختیار داشتن انواع پایرومتر، کولیس و سختی سنج، پروفیل های تولیدی را در حین و پس از عملیات اکستروژن به صـــــورت مستمر کنترل و مـــورد آزمایش قرار می دهند تا کیفیت محصول نهایی انطباق کامل با نیاز مشتری داشته باشد.

■ واحد کنترل کیفیت رنگ پودری وآنودایزینگ:

پروفیل ها و مقاطع آلومنیومی رنگ شده بعد از اتمام عملیات پاشش و پخت رنگ باید مورد آزمون های مختلف قرار گیرد و تا از لحاظ کمی و کیفی به تاییدیه کارشناسان بخش کنترل کیفیت رنگ برسند.

پروفیل های مورد تایید این واحد در برابر هر گونه صدمات احتمالی اعم از شیمیایی یا مکانیکی مقاوم بوده و قادر به پاس کردن بالاترین استانداردهای روز دنیا می باشند.

آزمون هایی که در این واحد بر روی انواع مقاطع رنگ پودری و آنادایز شده انجام می شود عبارتند از:

– ضخامت سنجی پوشش
– فام سنجی
– شید سنجی
– چسبندگی پوشش به سطح
– مقاومت پوشش در برابر ضربه
– براقیت پوشش

در واقع این واحد با اختیار داشتن دستگاه های تست رنگ قادر است پوشش ها را از لحاظ یک نواختی پوشش در تمام قسمت ها (از لحاظ پوشش و ضخامت پوشش) کنترل و به کمک دستگاه فام سنج یک سان بودن رنگ های مصرفی از لحاظ فام و شید را کنترل نماید.

چسبندگی رنگ به سطح که یکی از مهم ترین فاکتورهای رنگ پودری و آنادایز می باشد و تضمین کننده دوام و پایداری پوشش با گذشت زمان است نیز توسط دستگاه مخصوصی به صورت مداوم و مستمر مورد آزمون قرار می گیرد.

به طور کلی می توان گفت با کنترل مستمر این واحد بر روی محصولات، تضمین بسیار بالایی بر کیفیت و دوام محصولات رنگ پودری و انادایز ایجاد می گردد که این فقط یک شعار نیست بلکه گذشت زمان معتبر ترین تاییدیه این مدعاست

امتیاز بدهید
پیمایش به بالا