دی ۴, ۱۳۹۶ 0 نظرات در پروفیل آلومینیومی, کاربرد آلومینیوم, مطالب آموزشی و اخبار
اکستروژن سرد

در اکستروژن سرد (Cold Extrusion) نياز به گرم کردن مواد اوليه قبل از شروع کار وجود ندارد و اين عمل در دماي اتاق يا نزديک به آن صورت مي پذيرد. از جمله مزاياي اکستروژن سرد نسبت به اکستروژن گرم، کاهش اکسيداسيون سطح، حصول استحکام بالا به واسطه انجام کار سرد، سطح تمام شده با کيفيت و غيره مي باشد. روانکاري در اکستروژن و آهنگري سرد شبيه روانکاري در هنگام کشش سرد لوله است، ولي به علت افزايش سطح زياد در خلال عمل اکستروژن، در اين حالت روانکاري بايد خيلي شديدتر باشد. براي اين عمليات پوشش‌هاي تبديلي لازم است، مگر آن که از روانکاري هيدروستاتيکي کمک گرفته شود. تنها راه ديگر پوشش دادن قلع يا نقره بر روي سطح فلز است.

چسبيدن و پوسته شدن بزرگ‌ترين محدوديت اکستروژن سرد محسوب مي‌شود، اما مسئله مهم کاهش دادن نيروها تا حد ممکن است. زيرا در اکستروژن سرد تنش‌هاي بسيار بالايي پديد مي‌آيند. اما، در اين مورد نيز همانند عميق‌کشي، سيلان و گسيختگي را مي‌توان از طريق روانکاري در سطوح معين کنترل کرد.                              

اکستروژن سرد آلياژهاي آلومينيوم :

تنش‌هاي ايجاد شده در اکستروژن آلومينيوم نسبت به فولاد بسيار کمتر است. در سرعت هاي کم، چربي گوسفند يا پيه بهترين نتايج را حاصل مي‌کند اما براي اکستروژن با سرعت بيشتر استفاده از پيه سولفوناتي شده پيشنهاد مي‌شود. مي‌توان از روغن‌هاي معدني با افزودني‌هاي روانکار مرزي استفاده کرد. اما در صنعت استفاده از روي استارات خشک براي اکستروژن ضربه‌اي گسترش يافته است.

براي آن که قالب کاملاً پر شود، پوشش مواد روانکار بايد يکنواخت باشد. پوشش‌هايي با ضخامت حدود ۰٫۰۲mm را مي‌توان به کار برد، اما کنترل روي استارات به آساني صورت نمي‌گيرد. در بعضي موارد استفاده از موم‌هاي ته‌نشين شده در محلول توصيه مي‌شود.