CNC11 1

دستگاه cnc و طرز کار آن با پروفیل شیاردار آلومینیوم

دستگاه سی ان سی چیست؟

CNC مخفف computer numerical control می باشد. در ایران این دستگاه cnc خالی خوانده میشوند ولی نام آنها به فارسی ماشین های (دستگاه های ) کنترل عددی ترجمه می شود. نسل اول این دستگاه ها NC ها بوده اند یعنی کامپیوتر را نداشته است و دستگاه طبق منطقی خاص دستورات را درک می کرده مثلا با استفاده از کارت های پانچ شده.

به عنوان مثال در دستگاه تراش برای دستور پیشروی بدین صورت عمل می شود که قسمت ساپورت دستگاه را بوسیله دسته چرخان به جلو میبریم در ماشین های NC  این کار توسط یک سری دستورات پانچ شده بر روی نوار پانچ صورت می گرفت.

دستگاه های CNC امروزی

در دستگاه CNC  امروزی اینکار توسط یک کد صورت می گیرد.پس یک دستگاه CNC  عملا همان دستگاه دستی ساده می باشد که قابلیت فرمان پذیری از طریق کد ها و منطق ریاضیاتی را دارد در این دستگاه حضور کاربر (اپراتور) برای کار با دستگاه محدود به ایستادن این فرد پشت بخش کنترل کننده دستگاه می باشد و نوشتن برنامه های حرکتی آن هم فقط برای یکبار ، دیگر دستگاه این عمل را بصورت خودکار هر چند بار که بخواهیم تکرار می نمایدالبته  بدون حضور کاربر.

بدنه این دستگاه تقریبا شبیه دستگاه های دستی می باشند یک CNC  فرز عملا همان بدنه سخت افزاری فرز دستی را دارد و همچنین برای دستگاه های CNC تراش و سنگ و… نیز همانطور است. تنها تفاوت اضافه شدن بخش کنترل گر میباشد. (البته این تفاوت بصورت عام می باشد ولی به صورت خاص مطمئنا بخش الکترونیکی هم تغییر کرده است )

کنترلگر های دستگاه سی ان سی

بخش کنترلگر ،بخش اصلی یک دستگاه CNC  می باشد. در صنعت این بخش با نام کنترلر CONTROLER  خوانده می شود یک دستگاه CNC  از هر نوع (تراش،فرز ،سنگ،ابزار تیز کن،تزریق ،پرس ،و…)بیشتربا نوع کنترلگر آن  شناخته شده است. مطمئنا آموزشی که به افراد داده میشود در اصل براساس کنترلر این دستگاه ها می باشد.

کنترلرهای مختلفی برای دستگاه های CNC موجود میباشد. مانند فانوک – هایدن هاین، زیمنس – C39 –  2P22 -C15 – فاگورو میتسوبیشی و… زیمنس و هایدن هاین از مارک هایی می باشند که در ایران فراوان استفاده می شوند اما تفاوت های این ها به چگونگی منطق دریافت اطلاعات به صورت کدهایی می باشد.

این کدها با G شروع می شوند به عنوان مثال کد G01  حرکت خطی است G02  و G03  حرکت دورانی می باشند و G90  نوع مختصات را از نظر مطلق بودن یا نسبی بودن مشخص می نماید.

کدهای عنوان شده کدهای عمومی می باشند و در کدهای خاص با توجه به نوع کنترلگر شاید شماره کد فرق نماید. به عنوان مثال G20  در زیمنس منظور انتخاب سیستم اندازه گیری متریک می باشد، ولی این در هایدن هاین کد G70  این کار را انجام می دهد. پس همانطور که گفته شد آموزش کدها باید با توجه به نوع کنترلگر صورت گیرد.

همانطور که در تصاویر دیده میشود بدنه ی این دستگاه ها را میتوان با استفاده از پروفیل شیاردار ساخت.

CNC11
دستگاه سی ان سی

ساخت دستگاه cnc با استفاده از پروفیل شیاردار

شما میتوانید این دستگاه را با استفاده از پروفیل آلومینیوم شیاردار درست کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر و ارتباط با ما ، با مشاوران ما در تماس باشید.

5/5 - (1 امتیاز)
اسکرول به بالا