سپتامبر 12, 2017 در بررسی بازار آلومینیوم, کاربرد آلومینیوم, مطالب آموزشی و اخبار
بررسی بازار آلومینیوم

بازار آلومینیوم:

آلومینیوم در هفته گذشته با بکارگیری ترفندهای مختلف فروش توسط عرضهکنندگان به اوج قیمتی خود رسید و قیمت برای شمش تحویلی المهدی و هرمزال در پایه ۹۶۷۰ تومان در بازار پیشنهاد قیمت می‌شد. این هیجان افزایش قیمت، بسیاری از صنایع را با مشکل تامین مواد اولیه و بازار فروش مواجه نموده و عملا بازار محصولات آلومینیومی در رکود تورمی فرو رفته است. بیشترین فشار این نوسانات را واحدهایی متحمل شده‌اند که در تامین مواد اولیه نیازمند تامین اعتبار یا خرید اعتباری بوده و بالطبع فروش‌های اعتباری داشته‌اند.

بازار بیلت:

بازار بیلت هم به طبق روال بازار انحصاری و عرضه‌های مهندسی شده روند رو به رشد قیمت خود را سپری می‌نمود و قیمت بیلت استاندارد در پایه ۱۰۳۵۰ تومان پیشنهاد می‌شد و فروشندگان عرضه را منوط به پرداخت نقدی وجه کالا نمودند. اما بیلت‌های ریختگی DC هم در سایه این افزایش نرخ‌ها رقابت بسیار نزدیکی با قیمت بیلت استاندارد ایرالکو داشت و قیمت این بیلت‌ها هم در پایه ۱۰۲۵۰ تا ۱۰۳۰۰ تومان و بعضا بر اساس نوع ریخت با قیمت بالاتر پیشنهاد می‌گردید.

بازار جهانی:
در بازار جهانی فلزات، معاملات آلومینیوم به زیر ۲۱۰۰ دلار سقوط کرد و در همان محدود باقی ماند و میانگین قیمتی ۲۰۷۸ دلار ۸۰ سنت برای این فلز در هفته گذشته به ثبت رسید که نسبت به میانگین قبلی ۱۷ دلار و ۶۰ سنت کاهش داشت.

بازار ارز

اما کاهش نرخ جهانی آلومینیوم را بازار ارز با افزایش خزنده و آرام خود جبران نمود و با افزایش حدود ۲۶ تومانی میانگین قیمت ارز در هفته گذشته به ۳۸۹۱ تومان رسید.
( قیمت اعلامی ارز بر اساس نرخ اعلامی صرافیهای مجاز و قیمتهای مندرج در روزنامه دنیای اقتصاد )

پیش‌بینی قیمت:

در همین راستا و بر اساس فرمول تعیین قیمت پایه و مولفه ارز ؛ قیمت پایه عرضه شمش آلومینیوم گرید ۹۹/۷۰ برای هفته جاری حدود ۸۶۹۸ تومان پیش‌بینی می‌گردد.
شایان ذکر است که شرکتهای عرضه کننده مبلغ ۳۰ تومان به ازای افزایش گرید شمش، به قیمت‌های پایه عرضه اضافه می‌نمایند.

Tags: