اسفند ۲۷, ۱۳۹۶ Off نظرات در پروفیل آلومینیومی, کاربرد آلومینیوم, مطالب آموزشی و اخبار
کاربرد آلیاژ های مختلف آلومینیوم

کاربرد آلیاژ های مختلف آلومینیوم


آلیاژ کاربرد
EN AW-1050A این آلیاژ خالص ترین و پرکاربرد ترین آلیاژ ورق آلومینیوم است. همچنین این آلیاژ در جوشکاری و خم کاری عملکرد مناسبی دارد. ۹۵٫۵ درصد این آلیاژ الومینیوم است و معمولا ضخامت آن بین ۰٫۵ الی ۶ میلیمتر است.

 

EN AW-2007 یک آلیاژ مس است که بین ۴ الی ۵ درصد آن را مس تشکیل میدهد و برای قطعات دستگاه ها مانند پیج  ها و پرچ ها متناسب است. این آلیاژ بسیار شبیه آلیاژ EN AW-2011  ولی کمی سخت تر است. این آلیاز یک آلیاژ آلومینیوم با قطعات کوچک است که برای ماشین کاری های سریع مناسب است و همچنین احتمال زنگ زدن آن بسیار پایین است و برای جوشکاری مناسب نیست چون میزان مس آن بالا است.
EN AW-2011  

یک آلیاژ مس است که معمولا بین ۴ الی ۵ درصد آن را مس تشکیل میدهد و برای قطعات دستگاه ها مانند پیج  ها و پرچ ها متناسب است. این آلیاژ بسیار شبیه آلیاژ EN AW-2007  ولی کمی نرم تر است. این آلیاژ یک آلیاژ آلومینیوم با قطعات کوچک است و برای ماشین کاری های سریع مناسب است و پس از عملیات حرارتی ظاهری درخشان پیدا میکند و همچنین مقاومت بالایی در برابر خوردگی دارد و برای جوشکاری مناسب نیست چون میزان مس آن بالا است. این آلیاژ در مقابل زنگ زدگی مقاومت بالایی ندارد و همانند آلیاژ ۲۰۰۷ برای جوشکاری به علت بالا بودن میزان مس مناسب نیست.

 

EN AW-2014 یک آلیاژ مس است که بین ۴ الی ۵ درصد آن را مس تشکیل میدهد و استحکام بالایی دارد پس همانند آلیاژ های ۲۰۰۷ و ۲۰۱۱ است و کمی از آلیاژ ۲۰۱۱ سخت تر است . بیشترین کاربرد این آلومینیوم در استفاده های نظامی و جنگی و هواپیمایی است.

 

EN AW-2017A یک آلیاژ مس است است که میزان مس آن بالاست و که به صورت ورق های کوچک بریده میشود که برای عملیات حرارتی مناسب است و به علت بالا بودن میزان مس در آن برای جوشکاری مناسب نیست. این آلیاژ برای انودایز سطحی مناسب نیست.

 

EN AW-2024 یک آلیاژ مس است است که میزان مس آن بالاست و که به صورت ورق های کوچک بریده میشود که برای عملیات حرارتی مناسب است و به علت بالا بودن میزان مس در آن برای جوشکاری مناسب نیست. این آلیاژ برای انودایز سطحی مناسب نیست.

 

EN AW-3003 یک آلیاژ منگنز است که مقاومت بالایی در برابر زنگ زدگی دارد . این الیاژ استحکام متوسطی دارد و برای جوشکاری و خم کاری مناسب است.

 

EN AW-3005 یک آلیاژ منگنز است که مقاومت بالایی در برابر زنگ زدگی دارد . این الیاژ استحکام متوسطی دارد و برای جوشکاری و خم کاری مناسب است.

 

EN AW-3103 یک آلیاژ منگنز است که مقاومت بالایی در برابر زنگ زدگی دارد . این الیاژ استحکام متوسطی دارد و برای جوشکاری و خم کاری مناسب است.

 

EN AW-3105 یک آلیاژ منگنز است که مقاومت بالایی در برابر زنگ زدگی دارد . این الیاژ استحکام متوسطی دارد و برای جوشکاری و خم کاری مناسب است.

 

EN AW-5005 این آلیاژ برای ماشین کاری و خم کاری مناسب است و در مقابل خوردگی مقاومت بالایی دارد و برای جوشکاری نیز مناسب است و برای آنودایز مناسب است.

 

EN AW-5005A این آلیاژ برای ماشین کاری و خم کاری مناسب است و در مقابل خوردگی مقاومت بالایی دارد و برای جوشکاری نیز مناسب است و برای آنودایز مناسب است.

 

EN AW-5052 انجام عملیات بر روی این آلیاژ بسیار آسان است و در برابر خوردگی مقاومت بالایی دارد و برای جوشکاری مناسب است . این آلیاژ برای آنودایز مناسب است.

 

EN AW-5083 این آلیاژ در برابر آب دریا مقاوم است و استحکام متوسطی دارد و در برابر خوردگی مقاومت بالایی دارد و همچنین برای جوشکاری مناسب و برای آنودایز متوسط است.

 

EN AW-5083 Cast آلیاژی است سبک و بسیار مناسب برای ماشین کاری . این آلیاژ با دو سطح مختلف عرضه میشوند. یکی با برش سطحی و فویل مناسب برای زمانی که ضخامت مهم نیست . سطح دیگر عملیات حرارتی نشده است ولی بهترین گزینه برای پروژه هایی است که عملیات حرارتی باید انجام گیرد.

 

EN AW-5086 این آلیاژ در برابر آب دریا مقاوم است و استحکام متوسط و مقاومت در برابر زنگ زدگی بالا دارد و مناسب برای جوشکاری است و برای آنودایز متوسط است.

 

EN AW-5754 این آلیاژ در برابر آب دریا مقاوم است و استحکام متوسط و مقاومت در برابر زنگ زدگی بالا دارد و مناسب برای جوشکاری است و برای آنودایز متوسط است.

 

EN AW-6005A این آلیاژ مقاومت متوسطی در برابر زنگ زدگی دارد و برای جوشکاری مناسب است . استحکام این آلیاژ از  آلیاژ ۶۰۶۳ بالا تر است .

 

EN AW-6026 این آلیاژ آلیاژی است که به صورت قطعه های کوچک بریده میشود و برای جوشکاری متوسط و برای آنودایز متوسط است.

 

EN AW-6060 این آلیاژ مناسب برای آنودایز است دارای مقاومت  بالا در برابر خوردگی بالاست و برای جوشکاری مناسب است.

 

EN AW-6061 این آلیاژ مناسب برای آنودایز است دارای مقاومت  بالا در برابر خوردگی بالاست و برای جوشکاری مناسب است.

 

EN AW-6063 این آلیاژ مناسب برای آنودایز است دارای مقاومت  بالا در برابر خوردگی بالاست و برای جوشکاری مناسب است.

 

EN AW-6073 این آلیاژ شکل دیگر آلیاژ ۶۰۸۲ است و برای آنودایز گزینه بهتری نسبت به ۶۰۸۲ است چون سطح آن بیشتر یکدست میشود .

 

EN AW-6082 این آلیاژ استحکام بالا و مقاومت در برابر خوردگی آن نیز بالا است . همچنین این آلیاژ برای جوشکاری مناسب و قابل آنودایز است.

 

EN AW-6101B این آلیاژ مناسب برای آنودایز تزئینی است و مقاومت در برابر خوردگی آن بالاست و برای جوشکاری نیز مناسب است.

 

EN AW-7010 این آلیاژ آلیاژی است با برش های کوچک و دارای استحکام بالایی است. ولی در برابر خوردگی مقاومت کمی دارد و برای جوشکاری و آنودایز زیاد مناسب نیست.

 

EN AW-7020 این آلیاژ آلیاژی است با برش های کوچک و دارای استحکام بالایی است. ولی در برابر خوردگی مقاومت کمی دارد و برای جوشکاری و آنودایز زیاد مناسب نیست.

 

EN AW-7075 این آلیاژ آلیاژی است با برش های کوچک و دارای استحکام بالایی است. ولی در برابر خوردگی مقاومت کمی دارد و برای جوشکاری و آنودایز زیاد مناسب نیست.

 

Hokotol آلیاژی است با استحکام بالاو مقاومت در برابر خوردگی آن کم است و استحکام آن همانند بسیاری از انواع استیل است و برای صنایع هوایی و نظامی و قالب های پلاستیکی (در جوشکاری با آلیاژ ۷۰۷۵) مناسب است . یکی مزیت های این آلیاژ این است که در ماشین کاری تغییری در جنس و جزئیات آن به وجود نمی آید.