بهمن ۱۵, ۱۳۹۶ 0 نظرات در کاربرد آلومینیوم, مطالب آموزشی و اخبار
خوردگی آلومینیوم

خوردگی آلومینیوم

خوردگی آلومینیوم به معنای تجزیه سطح آلومینیوم است و میتواند به دلایل متفاوتی به وجود آید مانند پایین بودن طبیعی مقاومت سطح آلومینیوم در برابر خوردگی. در این مقاله به انواع شایع خوردگی الومینیوم و میزان مقاومت آن در برابر خوردگی می پردازیم.


انواع خوردگی

رایج ترین خوردگی ها عبارتند از :

خوردگی گالوانی – هرگاه الومینیوم در تماس مستقیم با فلزات نجیب مثل آهن باشد روی میدهد

خوردگی سوراخ سوراخ _ هرگاه آلومینیوم درآب و هوای بسیار شرجی قرار داشته باشد یا در مجاورت نمک باشد (معمولا در محیط آلوده ) روی میدهد. خوردگی پیتینگ  از رایج ترین خوردگی ها در سطح آلومینیوم است.


مقاومت خوردگی آلومینیوم

مقاومت خوردگی آلومینیوم به معنای آن است که به چه میزان آلومینیوم در برابر خوردگی مقاومت می کند در مقایسه با فلزات دیگر آلومینیوم در برابر خورگی مقاومت بالایی دارد. برای اطلاعات بیشتر مقاومت خوردگی آلومینیوم در استاندارد ISO 9023  آمده است.


لایه اکسیدی – لایه محافظ طبیعی در برابر خوردگی

وقتی آلومینیوم در مجاورت اکسیژن قرار می گیرد لایه ی اکسید شده سطحی به عنوان یک لایه محافظ سطحی عمل می کند و آن را در برابر انواع خوردگی ها در مدت زمان کوتاهی حفظ می کند. در برخورد های فیزیکی سطح آلومینیوم که در مجاورت هوا قرار می گیرد سریعا با اکسیژن هوا واکنش می دهد و دوباره لایه اکسیدی شکل می گیرد.

اگر آلومینیوم در جایی قرار داشته باشد که دارای دمای متغیر نیست و مکان آن کاملا خشک باشد و به خوبی بسته بندی شده باشد در این حالت رطوبت نمیتواند به فلز نفوذ کند زیرا لایه اکسیدی از آن حفاظت می کند. اسیدی بودن محیط نیز به میزان مقاومت لایه اکسیدی ربط دارد. این لایه در PH 4-9حفظ می شود و اگر در محیط های بسیار اسیدی یا بسیار قلیایی قرار گیرند خوردگی بسیار شدیدی رخ میدهد.

مثلا الکل خوردگی چندانی را در بر ندارد اما اسید قوی ای مانند فرمیک اسید باعث واکنش های شیمیایی متعددی بر روی فلز می شود.

خود فرآیند اکسید شدن سطح آلومینیوم نوعی خوردگی است اما این خوردگی سبب افزایش مقاومت آلومینیوم می گردد. این فرآیند را آنودایز می نامند که در شرایط کاملا کنترل شده ای روی می دهد.

آلومینیوم در محیط های دریایی

اگر مایلید که آلومینیوم را در محیط های دریایی به کار گیرید باید آن رادر برابر آب حفظ کنید تا از خوردگی مصون باشد . طبق استاندارد EN13195:2009 آلیاژهای سری ۵۰۰۰ و ۶۰۰۰ مناسب پروژه های دریایی هستند. از دیگر موارد می توان به آلیاژهای ۵۰۸۳ ، ۵۷۵۴ ، ۶۰۶۰ و ۶۰۸۲ اشاره کرد.


منبع : alumeco

گذاشتن نظر

آدرس ایمیل شما نزد ما محفوظ است. فیلد های اجباری مشخص شده. *