دی ۱۱, ۱۳۹۶ در کاربرد آلومینیوم, مطالب آموزشی و اخبار
تولید آلیاژ جدید آلومینیوم مورد نیاز صنعت هوا فضا

آلیاژ الومینیوم تولید شده در دانشگاه صنعتی شریف که حاصل چهار سال تحقیق و تلاش مداوم است از استحکام تسلیمی معادل ۶۰۰ مگاپاسکال برخوردار بوده که به گفته مسؤولان پروژه در آزمایش‌ها تا ۸۰۰ مگاپاسکال را نیز تحمل کرده است.

در حال حاضر بهترین آلیاژ الومینیوم استفاده شده در صنایع، الومینیوم موسوم به ۷۰۷۵ است که با استفاده از عملیات حرارتی آلیاژهایی گران‌قیمت به دست آمده و از استحکامی معادل ۵۰۰ مگاپاسکال برخوردار است، البته شکل‌دهی این آلیاژ به دلیل ترکیب شیمیایی و عناصر استفاده شده در آن بسیار مشکل است. اما در روش ما استحکام با ایجاد ساختار نانو در ماده بوجود آمده که موجب حفظ چقرمگی، نرمی و شکل پذیری آلیاژ شده است.

اگر به وزن پایین این آلیاژ توجه شود، می‌توان گفت نسبت استحکام به وزن فوق‌العاده بالایی دارد و بر خلاف فولاد به خوبی در مقابل خوردگی مقاومت می‌کند.

 اعمال کار مکانیکی و تغییر شکل، سبب افزایش استحکام آلیاژ و کاهش انعطاف‌پذیری آن می‌شود. از سوی دیگر استفاده از عملیات حرارتی در آلیاژهای عملیات حرارتی‌پذیر سبب افزایش استحکام آلیاژ می‌شود. روشی که در این طرح استفاده شده است، ترکیبی از روش‌های فوق است؛ اما با این تفاوت که کار مکانیکی اعمالی باعث افزایش استحکام شده و انعطاف پذیری ماده کاهش نمی‌یابد. از سوی دیگر فرایند به گونه‌ای است که سبب تغییر ابعادی ماده نمی‌شود و درنتیجه می‌توان ماده را با همان شکل اولیه ولی با استحکام بیشتر تولید کرد. همچنین از مزایای دیگر این روش، عدم ایجاد آلودگی در فرایند تولید به دلیل حذف مرحله ذوب است.

تمام آزمون‌های استاندارد بین‌المللی (ASTM) بر روی خواص مواد انجام گرفته است، ولی متاسفانه به دلیل محدودیت در منابع مالی، گواهی معتبر از استانداردهای ملی و بین‌المللی اخذ نشده است. انجام طرح در مرحله‌ی طراحی برای صنعتی‌سازی است (Scale-up). البته طرح تجاری آن (BP) نیز در حال تکمیل است که نسخه اولیه آن نیز چند ماه پیش نهایی شد.

دستیابی به روش تولید این آلیاژ آلومینیوم سبک و مقاوم، می‌تواند راهگشای صنایع پیشرفته‌ای همچون هوافضا باشد تا با کمک این مواد تولیدات خود را به میزان قابل توجهی بهبود دهند.